Gdańsk Główne Miasto – Europejskie Centrum Solidarności (5h)

Opis

Gdańsk Główne Miasto + Europejskie Centrum Solidarności (do 5h)

PROGRAM ZWIEDZANIA

Zwiedzanie rozpoczyna się od Głównego Miasta w Gdańsku. Jest to historyczna część Śródmieścia w centrum miasta. Po zniszczeniach II Wojny Światowej, obszar ten został odbudowany i to właśnie na Głównym Mieście znajdują się najbardziej znane zabytki Gdańska takie jak Droga Królewska, Złota Brama, ulica Długa, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka.

Brama Wyżynna to początek Głównego Miasta. Jest to brama miejska, która do roku 1895 znajdowała się w ciągu fortyfikacji. Stanowiła główny wjazd do Gdańska od strony Wzgórz Gdańskich. Tuż za Bramą Wyżynną znajduje się Katownia i Wieża Więzienna, zbudowane w drugiej połowie XIV wieku, również jako element fortyfikacji miasta. Następnie obiekt przebudowano z funkcji militarnej na miejskie więzienie. Brama Wyżynna rozpoczyna tak zwaną Drogę Królewską czyli najważniejszą trasę turystyczną w mieście. Nazwa ta odnosi się do niegdysiejszych wjazdów monarchów do Gdańska. Droga Królewska przebiega przez ulicę Długą i Długi Targ.

Za Katownią znajduje się renesansowa Złota Brama. Została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke’a. Widoczne są na niej postacie symbolizujące idealnego obywatela. Od zachodniej strony figury przedstawiają Pokój, Wolność, Szczęście i Sławę. Od strony wschodniej widać Zgodę, Sprawiedliwość, Pobożność i Rozwagę. Następnie rozpoczyna się ulica Długa. W przeszłości ulica ta była traktem kupieckim. Zamieszkiwali ją najbogatsi mieszkańcy miasta. Podczas II Wojny Światowej została zniszczona, a następnie odbudowana. Przy ul. Długiej 12 znajduje się Dom Uphagena. Należał on do zamożnego rajcy Johanna Uphagena. Obecnie znajduje się tu muzeum z bogatym wyposażeniem przedstawiające wnętrze kamienicy bogatych mieszczan z XVIII wieku.

Idąc dalej oczom zwiedzających ukazuje się Ratusz Głównego Miasta, który stanowi przykład pięknej budowli gotycko-renesansowej na granicy ulicy Długiej i Długiego Targu. Wewnątrz ratusza mieści się Muzeum Gdańska. Naprzeciwko położony jest jeden z najbardziej znanych gdańskich zabytków czyli Fontanna Neptuna. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsce wśród turystów pod względem robienia pamiątkowych zdjęć. Fontanna powstała w 1633 roku i związanych jest z nią  kilka cudownych legend.

Obok Fontanny Neptuna usytuowany jest Dwór Artusa, miejsce w którym spotykali się kupcy, natomiast obecnie znajduje się tu oddział Muzeum Gdańska. Nazwa tej kamienicy została zainspirowana średniowieczną legendą o Królu Arturze, który jest odzwierciedleniem rycerskości i waleczności. Kilka kamienic dalej znajduje się Złota kamienica, która może pochwalić się złoconymi płaskorzeźbami. Opuszczając Długi Targ, wyłania się Długie Pobrzeże. Jest to przepiękny deptak wzdłuż rzeki Motławy skąd można podziwiać charakterystyczne bramy wodne oraz przeciwległy brzeg, na którym znajduje się marina. W końcowej części Długiego Pobrzeża znajduje się słynny Żuraw czyli zabytkowy dźwig portowy.

Jedną z najpiękniejszych uliczek w Gdańsku zdecydowanie jest ulica Mariacka. Kamieniczki po obu stronach są dość wąskie i bogato zdobione. Na parterach znajduje się wiele kawiarni i butików z bursztynem. Na końcu ulicy Mariackiej znajduje się Bazylika Mariacka zwana także „Koroną Gdańska”. Jest to miejsce szczególnej historii i wybitnych dzieł sztuki i pamiątek. Budowana była z przerwami przez 159 lat.

Ostatnim punktem zwiedzania jest Europejskie Centrum Solidarności (ECS). Jest to muzeum i biblioteka poświęcone historii Solidarności, polskiego związku zawodowego i ruchu oporu obywatelskiego oraz innych ruchów opozycyjnych komunistycznej Europy Wschodniej. ECS zostało otwarte 31 sierpnia 2014 roku.

W cenie

– usługi przewodnickie w wybranym języku

Cena zależy od wybranego języka.  Cena podstawowa dotyczy języka polskiego.

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji.

+48 607 202 052
+48 603 599 714
biuro@fifitravel.pl