OLSZTYN · GIŻYCKO · MIKOŁAJKI · KRUTYŃ · RUCIANE-NIDA · NOWE GUTY · WĘGORZEWO · GIERŁOŻ · ŚWIĘTA LIPKA
RESZEL · MARCINKOWO · OLSZTYNEK · NIDZICA

DZIEŃ 1
Wyjazd zgodnie z rozkładem przejazdów (przystanki w zakładce TERMINY). Przejazd do Olsztyna. Zwiedzanie miasta: Starówka, zamek kapituły warmińskiej z XIV w., w którym mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur. Na dziedzińcu zobaczymy słynne baby pruskie – kamienne posągi. Wyjątkowym zabytkiem jest własnoręcznie wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna z 1517 roku. Zobaczymy także mury miejskie z Bramą Wysoką, gotycką konkatedrę św. Jakuba, barokowy Stary Ratusz z XVII w. Udamy się do Giżycka. Zobaczymy: most obrotowy na Kanale Łuczańskim, jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX w., zrekonstruowany zamek krzyżacki z XIV w., sanktuarium św. Brunona, kościół ewangelicki, zabytkową wieżę ciśnień, z której można obejrzeć panoramę miasta oraz okolicznych jezior. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Udamy się do Mikołajek – żeglarskiej stolicy Polski, gdzie łączy się jezioro Tałty z Jeziorem Mikołajskim. Przejazd do Krutynia, będącego esencją piękna Mazur. Mieści się tu siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego, posiadającego nieprzeciętne walory przyrodnicze. Zwiedzimy Muzeum Przyrodnicze oraz wybierzemy się na krótką wędrówkę do rezerwatu „Zakręt”. W miejscowości Ruciane-Nida, spacer do śluzy Guzianka. Czas wolny w okolicy pasażu oferującego specjały kuchni regionalnej. Przez Puszczę Piską, udamy się do Nowych Gut. Obejrzymy panoramę Śniardw – największego jeziora w Polsce. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do twierdzy Boyen z XIX w. – wspaniałej budowli obronnej o kształcie siedmioramiennej gwiazdy, która powstała jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Rejs po jeziorze Niegocin – podziwianie przyrody Mazur z perspektywy wody. Przejazd do Węgorzewa. Zwiedzimy Muzeum Kultury Ludowej, w którym gromadzone są przedmioty z obszaru Mazur i Warmii oraz terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego regionu. Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Eksponowane są tutaj obiekty tradycyjnego budownictwa mazurskiego. W pomieszczeniach skansenu działają pracownie rękodzielnicze: garncarstwa, tkactwa, koronkarstwa, wyrobu kwiatów, koszyków i sztuki dekarskiej. Spacer po mieście: zamek krzyżacki z XIV w., późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła, ratusz z XIX w. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Gierłoży, udamy się do Mazurskiego Parku Atrakcji. Znajdują się tu m.in.: park Miniatur Warmii i Mazur czy park Militariów. Czas wolny. Następnie przejazd do założonej w 1940 r. głównej kwatery Hitlera, nazywanej „Wilczym Szańcem”. Zwiedzimy poszczególne obiekty tego kompleksu m.in.: barak narad, schron i mieszkanie Martina Bormanna, bunkier Hitlera, mieszkanie i schron Hermanna Goringa. Przejazd do Świętej Lipki, nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej. Kult słynącej cudami figury Matki Bożej zaczął się tu już w XV w. Natomiast w Reszlu zobaczymy gotycki zamek biskupów warmińskich oraz kościół św. Piotra i Pawła – oba obiekty pochodzące z XIV w. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Marcinkowa. Obejrzymy niezwykłej urody ogrody pokazowe, obejmujące szkółkę roślin ozdobnych, sklep ogrodniczy, ogrody tematyczne m.in. ogród śródziemnomorski, japoński, różankę itd. oraz motylarnię. Następnie udamy się do Olsztynka, gdzie zwiedzimy park Etnograficzny. Przejazd do Nidzicy, zwiedzanie gotyckiego zamku krzyżackiego z XIV w. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w późnych godzinach wieczornych.

Cena zawiera
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 4 noclegi w hotelu **/*** pokoje 2-3 os. z łazienkami
• 4 śniadania, 4 obiadokolacje
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie NNW do 5000 zł

Uwagi
program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
dokument niezbędny: dowód osobisty
dopłata do pokoju 1-os – 200 zł
na bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – 150 zł

12.07.2017 – 16.07.2017 Cena od:790 zł + 150 PLN