MARIAZELL • MEDJUGORIE • ZAGRZEB

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd (przystanki w zakładce TERMINY). Przejazd na nocleg na terenie Austrii.

DZIEŃ 2
Śniadanie, po którym przejazd do alpejskiego Sanktuarium Madonny z Mariazell nazywanej Wielką Matką Łaskawą Austrii, Możną Panią Węgier oraz Matką Narodów Słowiańskich, co świadczy o wielonarodowościowym charakterze tego Sanktuarium. Papież Jan Paweł II odwiedził bazylikę w Mariazell 13 września 1983 r., natomiast Benedykt XVI 8 września 2007 roku. Współcześnie Sanktuarium odwiedzane jest przez kilkaset tysięcy pielgrzymów i turystów rocznie. Według starej tradycji, słynna figurka Maryi ubrana jest w pięknie zdobioną suknię. Bez niej wystawiana jest tylko w dni patronalne, tj. 8 września (Narodzenie Najświętszej Maryi Panny) i 21 grudnia (dzień założenia Mariazell). Msza Święta. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.

DZIEŃ 3-4
Dni poświęcone na osobiste refleksje i modlitwy. W kościele św. Jakuba zobaczymy witraże ukazujące sceny z życia Maryi Dziewicy oraz związane z objawieniami. Codzienny udział w Mszy św. Wejście na górę Kriżewac – krzyż z wmurowanymi relikwiami krzyża Jezusa, wzniesiony na pamiątkę 1900. rocznicy męki Jezusowej. Wierni uczestniczą również w procesji różańcowej na Górę Objawień w Podbrdo – miejsce pierwszych objawień, gdzie Matka Boża przekazała Widzącym orędzie pokoju. Od tej pory w miejscu tym gromadzą się pielgrzymi na modlitwie różańcowej. W dzień i w nocy można tu spotkać grupy pielgrzymów idących do miejsca pierwszych objawień. W tym miejscu postawiono figurkę Królowej Pokoju, która została poświęcona 8 września 2001 roku. W 1989 roku przy ścieżce postawiono odlewy z brązu radosnych i bolesnych tajemnic różańca wykonane przez prof. Carmela Puzzla z Florencji. Z prawej strony podnóża Podbrdo – Góry Objawień, znajduje się Niebieski Krzyż. W tym miejscu od 4 lipca 1982 roku, spotyka się grupa modlitewna wizjonera Ivana. Czas pobytu w Sanktuarium owocuje często osobistą przemianą serc pielgrzymów. Fakultatywnie – wycieczka do Mostaru, położonego pięknie w Kotlinie Mostarskiej, na obu brzegach rzeki Neretwy, miasta, którego nazwa pochodzi od słowa mostari, czyli strażnicy mostu. Zwiedzanie zabytkowego centrum. Zobaczymy m.in: wpisany na Listę UNESCO kamienny Stary Most – symbol pojednania Wschodu z Zachodem – zarówno chrześcijaństwa z Islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Ponadto: meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki oraz dzielnicę Stara Carsija (tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, restauracje z lokalną kuchnią, meczety, z których dobiegają głosy muezinów wzywających do modlitwy). Każdego dnia – śniadania i obiadokolacje.

DZIEŃ 5
Śniadanie, po którym przejazd do Zagrzebia. Zwiedzanie stolicy Chorwacji. Zobaczymy charakterystyczne wąskie, brukowane uliczki, ukwiecone kawiarenki i bramy pałacyków ozdobionych dekoracyjnymi kratami. Spacer po mieście: górne i dolne miasto. Nawiedzimy Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbudowaną w 1880 roku w stylu neogotyckim. Dobudowaną fasadę zwieńczono dwiema neogotyckimi dzwonnicami o wysokości 104 i 105 m – stanowią one wizytówkę i symbol miasta. Zobaczymy ponadto: plac św. Marka, Kamienną Bramą z ocalałym z wielkiego pożaru w 1731 roku obrazem Matki Bożej z Kamiennej Bramy – patronki miasta Zagrzebia. Przejdziemy na centralny plac stolicy Chorwacji – bana Josipa Jelačića, gdzie znajduje się pomnik tego bohatera narodowego. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie lub przydział pakietów śniadaniowych. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

Cena zawiera
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 5 noclegów w hotelach **/*** lub pensjonatach, pokoje 2-3 os. z łazienkami,
• 5 śniadań, 5 obiadokolacji
• opiekę i informację turystyczną pilota,
• ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 € i 5000 zł w RP

Uwagi
• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument niezbędny do wyjazdu: dowód osobisty lub paszport
• dopłata do pokoju 1-os.: 390 zł
• na bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe 60 euro

Data: 10.07.2017 – 15.07.2017 Cena od:1 380 zł + 60 EUR