OCHLA · ŻARY · BUDZISZYN · WEISSWASER · MUŻAKOW · ZITTAU · GÖRLITZ · COTTBUS · ZIELONA GÓRA

DZIEŃ 1
Wyjazd zgodnie z rozkładem przejazdów (przystanki w zakładce TERMINY). Przejazd do Ochli, zwiedzanie Skansenu Etnograficznego. Na swym obszarze mieści prawie 8000 zabytków kultury ludowej i eksponatów, w tym ponad 50 budynków. Prezentowane są tu obiekty z czterech historycznych regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i tzw. obszaru środkowo-lubuskiego. Do najcenniejszych należą najstarszy zachowany dom z Potrzebowa (1675 r.) oraz wieża winiarska z Budachowa (XVIII w.). Czas wolny. Przejazd do Żar. Zwiedzanie miejscowej starówki. Zobaczymy imponujący zamek z XIII w., a także barokowy Pałac Promnitzów. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Budziszyna – miasta będącego historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Zobaczymy m.in. Bramę Mikołajską, ruiny kościoła św. Mikołaja, a także Zamek Ortenburg. Wokół zamku zachowały się fragmenty murów obronnych z basztami. Wejście do warowni prowadzi przez wieżę Macieja, nazwaną tak na cześć króla Węgier. Od 1971 r. funkcjonuje na zamku „Muzeum Sorabistyczne” zajmujące się historią, kulturą i literaturą Serbołużyczan. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Weisswaser, zwiedzanie Muzeum Szkła. Mużakowską kolejką leśną przejedziemy do parku Muskau, należącego do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Obszar, obejmujący łącznie ponad 700 ha, podzielony jest rzeką pomiędzy niemieckim Bad Muskau i polską Łęknicę. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i terenami rekreacyjnymi, po polskiej – rozległy naturalistyczny park. Obie części łączą dwa mosty parkowe: Podwójny oraz Angielski. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Przejazd do Zittau. Udamy się do muzeum w kościele św. Krzyża, gdzie zobaczymy
unikatowe Duże Żytawskie Płótno Wielkopostne, prezentujące 90 obrazów ze Starego i Nowego Testamentu. Natomiast w Muzeum Kulturalno-Historycznym w klasztorze Franciszkanów będziemy mieli możliwość podziwiania Małego Żytawskiego Płótna Wielkopostnego. Przejazd do Görlitz, jednego z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej. Zachowany tu został dawny układ przestrzenny i zabytki z różnych epok historycznych. Spacer wzdłuż Nysy Łużyckiej. Następnie udamy się na Stare Miasto. Zobaczymy m.in.: kościół św. Piotra i Pawła, kompleks ratuszowy, kościół św. Trójcy, katedrę św. Jakuba. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Udamy się do Cottbus – kulturalnej stolicy Dolnych Łużyc. Uznawane jest za najbardziej zielone miasto w Niemczech. Zwiedzimy zabytkowe centrum miasta: wieże Grodkowską i Menniczą, rynek z barokowymi kamieniczkami i apteką z 1568 r., kościół św. Mikołaja z XV w., młyn krupniczy, fontannę Sukienników oraz teatr miejski w stylu secesyjnym. Spacer malowniczą promenadą wzdłuż Sprewy do słynnego parku Branitz – ogrodu krajobrazowego, podzielonego na strefy, z różnie ukształtowanymi terenami. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Zielonej Góry. Spacer po starówce z licznymi barokowymi i klasycystycznymi zabytkami architektury: Stary Rynek, XV-wieczny ratusz miejski, wieże: Łazienną i Głodową. Na Wzgórzach Winnych odwiedzimy palmiarnię z kolekcją egzotycznych roślin. Udamy się do konkatedry pw. św. Jadwigi, najstarszego zabytku w mieście. Czas wolny. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena zawiera
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 5 noclegów w hotelu **/*** pokoje 2-3 os. z łazienkami
• 5 śniadań, 5 obiadokolacji
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2000 € i 5000 zł w RP

Uwagi
program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
dokument niezbędny: dowód osobisty lub paszport
dopłata do pokoju 1-os. – 240 zł
na bilety wstępu, opłaty drogowe, wjazdy do miast, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – 40 zł + 40euro

Data: 19.09.2017 – 24.09.2017 Cena od:990 zł + 40 EUR