Szlakiem gdańskich legend – zwiedzanie miasta dla najmłodszych

Mogłoby się wydawać, że wycieczki z dziećmi są najmniej wymagające, ponieważ nie trzeba wykazać się  tak specjalistyczną wiedzą jak podczas oprowadzania grupy dorosłych, którzy niejednokrotnie mogą mieć wykształcenie związane z naukami historycznymi czy np. architekturą.  Trudność jeżeli chodzi o grupy najmłodszych  – przedszkolaki i dzieci z klas wczesnoszkolnych  polega na czym innym.

Dzieciom trzeba przekazać informacje na tyle prosto, aby mogły je zrozumieć i na tyle ciekawie, aby się nie nudziły. Jaka jest przyjemność z wycieczki kiedy po 30 minutach spędzonych z przewodnikiem widać że 3/4 dzieci najchętniej wróciłaby do autokaru?

Zwykły spacer po starówce można urozmaicić na kilka sposobów np. opowiadając dzieciom gdańskie legendy. Jeżeli zrobimy to w energiczny i plastyczny sposób najmłodsi na pewno nie będą się nudzić. A trzeba pamiętać, że największą popularnością cieszą się legendy z nutką grozy. Takich opowieści o Gdańsku nie brakuje. Weźmy np. legendę o olbrzymie Stolemie i gdańskich kulach na przedprożach. stolem gdańskie kule przeproża

Można przygotować quiz o Gdańsku na skojarzenia, grę miejską czy np. warsztaty z własnoręcznym wykonaniem pamiątki z Gdańska.

gansk szlakiem legend

Dzieci dużo więcej więcej wyniosą z kreatywnych lekcji, ponieważ będą słuchały z uwagą. Powodzenia i weny w tworzeniu programów dla młodych turystów!  🙂

Małgosia