2 DNI GNIEZNO – ROGALIN – KÓRNIK – POZNAŃ – LICHEŃ – KRUSZWICA
Opis
DZIEŃ 1
Grupa wyrusza do Gniezna w godzinach porannych. Miasto leży w województwie wielkopolskim i liczy ok. 68 tys. mieszkańców. Warto przypomnieć, że jest to pierwsza stolica Polski. Pierwszym punktem zwiedzania jest Katedra Gnieźnieńska czyli najbardziej znana budowla w mieście. Znajduje się na Wzgórzu Lecha i jest miejscem pochówku świętego Wojciecha – głównego patrona Polski. Odbyły się tu także koronacje pięciu królów. Od 1994 Katedra widnieje na liście pomników historii.
Przewodnik oprowadzi grupę również po podziemiach Katedry, gdzie można podziwiać archeologiczne wykopaliska będące pamiątkami tego miejsca. Znajdują się tu relikty świątyń z X i XI wieku, a także napis nagrobkowy z ok. 1006 roku. Oczywiście należy pamiętać o nieocenionym zabytku Katedry czyli o Drzwiach Gnieźnieńskich. Jest to najznamienitsza pamiątka w Polsce sztuki romańskiej. Ukazują one życiorys św. Wojciecha. Zapraszamy także do Muzeum Początków Państwa Polskiego gdzie różnorodne wystawy pogłębią wiedzę na temat przeszłości państwa polskiego.
Spacer po mieście.
Następnie, grupa uda się do Rogalina, wsi położonej od Gniezna ok. 60 km w kierunku południowo – zachodnim. Rogalin słynie z zespołu pałacowo – parkowego czyli Rezydencji Raczyńskich. Pałac został wybudowany w XVIII wieku przez Kazimierza Raczyńskiego, który był między innymi pisarzem koronnym. Za Pałacem znajdują się również rozległe ogrody upamiętniające szlacheckie zwyczaje. Utworzony jest tu Rogaliński Park Krajobrazowy, który chroni wielowiekowe dęby szypułkowe. Najbardziej znane okazy mają imiona: „Lech”, „Czech” i „Rus” i liczą ok. 500 lat! W niedalekiej odległości, w Kórniku, znajduje się zamek pochodzący jeszcze ze średniowiecza. Podobno można tam spotkać „Białą Damę” czyli właścicielkę Zamku w Kórniku Teofilę z Działyńskich.
Jeżeli starczy czasu to zapraszamy także do Poznania. Od Kórnika to zaledwie ok. 25 km. Poznań to stolica wielkopolski, leżąca nad rzeką Wartą. Liczba mieszkańców wynosi ponad milion osób. Miasto jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem odwiedzin turystów. Centralnym miejscem jest Stary Rynek otoczony kamieniczkami różnych stylów architektonicznych. Renesansowy ratusz jest miejscem, z którego codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.
Obiadokolacja, zakwaterowanie i nocleg.
DZIEŃ 2
Po śniadaniu grupa pojedzie do Lichenia. Jest to wieś w województwie wielkopolskim, nad Jeziorem Licheńskim. Miejsce słynie z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Sanktuarium stanowi miejsce kultu maryjnego. Wierni bardzo licznie przybywają do Lichenia z różnych zakątków świata. W 2004 roku wzniesiono tu Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Jest największą świątynią w Polsce i dwunastą na świecie. Przyczyną budowy tak okazałej Bazyliki były objawienia maryjne, których mieli doświadczyć Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka. Ku wdzięczności i czci Matki Bożej, która wysłuchała ich modlitw oraz ku potwierdzenia się przepowiedni, powstało Sanktuarium.
Przy Sanktuarium znajduje się Golgota. Jest to jedna z największych Golgot w Polsce. Ma kształt wysokiej na 25 m kamiennej góry. Na szczycie widnieje krzyż, postać Matki Bożej i Św. Jana. Jest to miejsce pełne kapliczek i grot, między którymi są przejścia tworzące labirynt. Jest to miejsce zadumy i modlitw. Z góry rozpościera się piękny widok na Bazylikę i panoramę miasta wraz z otaczającą przyrodą.
Czas wolny, obiad, przejazd w drogę powrotną.
W cenie
Cena zawiera:
• transport
• opiekę pilota na całej trasie
• 1 nocleg, 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad
• przewodników w Gnieźnie, Kórniku, Poznaniu, Licheniu, Kruszwicy
• ubezpieczenie NNW
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów muzealnych – Katedra w Gnieźnie + drzwi, Zamek w Kórniku,
Mysia Wieża w Kruszwicy
Zapraszamy do kontaktu
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji.
+48 607 202 052
+48 603 599 714
[email protected]