4 DNI – BIAŁYSTOK – SUPRAŚL – KRUSZYNIANY – BIAŁOWIEŻA- TYKOCIN
Opis
DZIEŃ 1
Pierwszy dzień jest zarezerwowany na przejazd do Białegostoku. Wystarczy jednak czasu, aby w tym dniu zapoznać się z najważniejszymi obiektami tego miasta.
Zapraszamy na spacer po mieście. Pierwszym miejscem jakie odwiedzi grupa jest Pałac Branickich. Jest to w bardzo dobrym stanie zachowana rezydencja w stylu późnobarokowym. Często zwana jest „Wersalem Podlasia”. W niedalekiej odległości znajduje się Rynek Kościuszki czyli najbardziej reprezentacyjna część miasta. Wybudowany w XVIII wieku ratusz jest częścią Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku.
Ważnym obiektem w mieście jest Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Są to dwa połączone ze sobą budynki kościelne z XVII i XX wieku. Organy znajdujące się w środku służą nie tylko podczas mszy świętej, ale także organizowane są tu koncerty polskich i zagranicznych artystów.
Ok. 700 metrów dalej wznosi się świątynia prawosławna czyli Sobór św. Mikołaja. Budynek wybudowany został w stylu klasycystycznym w XIX wieku. Znajduje się w centrum miasta i ma bogato zdobione wnętrze. Ostatnim punktem w planie tego dnia jest Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki. Jest to najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy. Budynek naprawdę robi wrażenie. W 2012 roku otwarto nowy gmach i tym samym rozpoczęto 58 sezon artystyczny.
Nocleg i obiadokolacja.
DZIEŃ 2
Po śniadaniu grupa odwiedzi Supraśl. Miasto to leży ok. 16 km od Białegostoku. Cechą charakterystyczną jest tu wysoka czystość powietrza, ponieważ nie ma tu ośrodków przemysłowych i utrzymuje się korzystny mikroklimat. Od 1999 roku Supraśl oficjalnie stał się uzdrowiskiem.
W Supraślu znajduje się męski klasztor prawosławny – Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. W całej Polsce jest pięć takich miejsc. Fundatorem monasteru w Supraślu był Aleksander Chodkiewicz. Na terenie monasteru utworzono także Muzeum Ikon, które może pochwalić się bogatą kolekcją ok. 1,2 tys. ikon.
Następnie, grupa uda się do Kruszynian gdzie mieści się najstarszy w Polsce drewniany meczet oraz cmentarz muzułmański z końca XVII wieku. Obok znajduje się Centrum Kultury Muzułmańskiej oraz restauracja „Tatarska Jurta”, w której jadł sam Książe Karol będąc z wizytą w Polsce. Serwuje się tu tatarskie przysmaki np. potrawę na cieście nadziewaną gęsim farszem, czubereki czyli pierogi z farszem indyczym, kołduny tatarskie, pilaw z baraniną lub dżajma – słodka potrawa nadziewana miodem. Jest to idealna okazja do spróbowania tradycyjnych potraw kuchni tatarskiej.
W drodze powrotnej do hotelu jest możliwość zatrzymania się na czas wolny w centrum Białegostoku.
DZIEŃ 3
Trzeciego dnia po śniadaniu grupa odwiedzi Białowieżę. Miasto znajduje się ok. 90 km na południowy – wschód od Białegostoku. To teren najbardziej słynący z pięknej przyrody.
Zapraszamy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów utworzonego w 1929 roku. Znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej. Można tu podziwiać oczywiście żubry, a także żubronie, jelenie, łosie oraz wilki. Jest tu również Muzeum Przyrodniczo-Leśne, w którym można zgłębić wiedzę na temat Białowieskiego Parku Narodowego oraz żyjących w puszczy zwierząt.
Następnie grupa pojedzie do Hajnówki. Miasto często nazywane jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”, ponieważ leży przy zachodnim skraju Puszczy. Wielu turystów przybywa do Hajnówki także ze względu na znajdującą się tu prawosławną cerkiew – Sobór Świętej Trójcy. Świątynia jest dwupoziomowa, może pomieścić na raz nawet 5 tys. osób co oznacza, że jest największą tego typu świątynią w Polsce.
Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 4
W ostatnim dniu wycieczki zapraszamy do Tykocina. Miasto leży nad rzeką Narwią w Kotlinie Biebrzańskiej. Tykocin cieszy się sporą popularnością wśród turystów, ponieważ jest tu dużo zabytków oraz oryginalna synagoga, która była niegdyś częścią gminy żydowskiej.
Sercem miasta jest urokliwy Rynek czyli Plac Stefana Czarnieckiego. Po dziś dzień spełnia wiele swoich funkcji, ponieważ odbywa się tu wiele ważnych dla mieszkańców uroczystości. Nad rzeką Narew wznosi się Kościół Świętej Trójcy. W świątyni znajduje się kielich użyty przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki w 1991 r.
Wspomniana wcześniej synagoga to Wielka Synagoga, która jest dziś oddziałem Muzeum Podlaskiego. Ściany są bogato zdobione. Wiszą na nich tablice z teksami w języku aramejskim i hebrajskim. W głównej sali można zobaczyć birmę – czyli miejsce, z którego odczytuje się Torę. W pobliżu znajduje się dom talmudyczny, który przeznaczony był dla żydowskiej społeczności. Modlono się tam oraz studiowano święte księgi.
Po drugiej stronie rzeki stoi zamek królewski. Obecnie jest tam muzeum, wieża widokowa oraz restauracja. Przewodnik oprowadzi grupę po podziemiach zamku gdzie również znajduje się ekspozycja. W Szklanej Sali można podziwiać największy w Polsce piec kaflowy. Z dawnej wieży więziennej utworzona jest obecnie wieża widokowa. Polecamy także restaurację, która serwuje między innymi dania kuchni dworskiej, żydowskiej i tatarskiej.
Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
W cenie
Zapraszamy do kontaktu
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji.
+48 607 202 052
+48 603 599 714
[email protected]