Przenieśmy się nad ogrzane południowym słońcem Morze Adriatyckie, gdzie delikatny szum gajów oliwnych i morza pozwala odpocząć od zgiełku życia codziennego, a piękne widoki i antyczne zabytki zapierają dech w piersiach…

Sutomore – letniskowa miejscowość położona około 10km od Bar otoczona wieńcem gór, gajów oliwnych i cytrusowych. Posiada 1300 m piaszczysto-żwirową plażę zakończoną przylądkiem na którym znajduje się benedyktyński klasztor

Bar – stolica gminy oraz największy port w Czarnogórze. W zabytkowej części miasta tzw. Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w. Istnieją tu dziesiątki budowli w różnym stanie zachowania. Stary Bar był zamieszkany i przebudowywany przez przeszło tysiąc lat, zwiedzić tu można np. kamienną wieżę zegarową z XIX w. Istnieje też dobrze zachowany turecki akwedukt, doprowadzający wodę do miasta z pobliskich gór. Najstarsze zabytki są datowane na czasy rzymskie.

Noclegi w hotelu 4* położonym nad samym morzem w turystycznej miejscowości Sutomore.

Pokoje: Każdy pokój posiada: taras,  TV, klimatyzację, bezprzewodowy internet, sejf, mini bar, a w łazience suszarkę.

Do dyspozycji gości w hotelu: restauracja, bar, hotelowa plaża, basen.

PROGRAM RAMOWY: 

1 – 2 dzień Wyjazd w godzinach porannych pierwszego dnia, nocleg tranzytowy z obiadokolacją. Śniadanie, przyjazd na drugi dzień w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie, obiadokolacja.

3 dzień Śniadanie, przejazd i zwiedzanie Starego Miasta Bar i okolicy, gdzie znajduje się jedna z najstarszych oliwek świata. Czas wolny, obiadokolacja.

4 dzień – Śniadanie, wycieczka po Czarnogórze. odwiedzimy m.in. Cetynię – miasto, które było kolebką czarnogórskiej kultury a także jej centrum religijnym. Powrót do Sutomore, obiadokolacja.

5 dzień – Śniadanie, wycieczka do wtopionego w stromą skałę Monasteru Ostrog. Przy jego budynkach rośnie krzew winorośli oraz znajduje się źródło (według tradycji pojawiły się w Ostrogu po śmierci założyciela monasteru na zboczu skał), uważane za cudotwórcze, zwłaszcza przy bezpłodności. Monastyr Ostrog to miejsce, które rocznie odwiedza ponad milion osób. Czas wolny, obiadokolacja.

6 – 7 dzień Wypoczynek na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Plażowanie, spacery po mieście.* Możliwość realizacji wycieczek fakultatywnych**

*Dla chętnych w jeden wieczór możliwość wybrania się na  regionalną kolację z tradycyjną czarnogórską muzyką w tle. Koszt – ok. 15 euro / os.

8 – 9 dzień Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd w drogę powrotną, nocleg tranzytowy z obiadokolacją.  Śniadanie, przyjazd 9 dnia w godzinach popołudniowych.

Dodatkowo możliwość realizacji wycieczki fakultatywnej:

  1. Rejs po jeziorze Szkoderskim (ok. 12 euro),
  2. Rejs Zatoką Kotorską z lunchem (ok. 25 euro),

**Jeżeli cała grupa byłaby chętna na wybraną wycieczkę fakultatywną można ją włączyć do programu ramowego wyjazdu.

  1. Rejs po jeziorze Szkoderskim (ok. 2,5 h) Virpazar – Grmožur – Raduš

Na pokładzie statku powita nas miejscowy przewodnik, który opowie o miejscu niezwykle malowniczym jakim jest Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego. Uroku dodaje temu akwenowi sąsiedztwo z pasmami górskimi, które tworzą wręcz bajkową otoczkę. Całości dopełnia bujna flora i rozmaite ptactwo wodne. Dodatkowo brzegi jeziora usiane są licznymi zabytkami, twierdzami, zamkami i budowlami sakralnymi, które będziemy mogli podziwiać.

  1. Rejs Zatoką Kotorską z lunchem

Wypływamy o godz. 10.00 z portu Tivat. Podczas rejsu miniemy Wyspę Kwiatów z którą związana jest niezwykła historia 25-letniej wdowy. Na plaży Žanjic będziemy mieli 90 min przerwy na plażowanie oraz lunch. Następnie przepłyniemy do Herceg Novi, gdzie w ciągu godziny przewodnik pokaże nam najpiękniejsze zakątki miasteczka. Podziwiając dalsze zakątki zatoki naszą wycieczkę zakończymy krótkim zwiedzaniem Kotoru znajdującego się na liście UNESCO.

 

Cena: od 1315 zł/os. (cena zależy od ilości uczestników, miejsca wyjazdu oraz standardu noclegu)

Cena zawiera:

– zakwaterowanie w pokojach 2-, 3 – osobowych z łazienką

– 8 śniadań, 8 obiadokolacji

– 6 noclegów w hotelu**** w Sutomore, 2 noclegi tranzytowe w hotelu/pensjonacie

– realizacja programu oraz podatek VAT

– opieka polskojęzycznego pilota podczas całej wycieczki

– usługę miejscowych przewodników podczas wycieczek

– ubezpieczenie KL/NNW

Cena nie zawiera: transportu***, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – ok. 10€/os (Cetynia, Monaster Ostrog, Stare Miasto Bar, Stara Maslina)

*** Cena transportu zależy od miejsca wyjazdu grupy i liczby osób w grupie.