Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Miasta położone nad rzekami zawsze przyciągały do siebie turystów swoim malowniczym krajobrazem. Były to także ośrodki tętniące życiem, gdyż dostęp do rzeki gwarantował możliwość handlu. Dodatkowo, przenikające się kultury różnych narodowości znacząco wpływały na charakter takich miejsc, przekładając się tym samym na ich turystyczną atrakcyjność. Jednym z tych miast jest Kazimierz Dolny - miejscowość, której bogata historia zaklęta jest w urokliwych uliczkach i zabytkach.

Jakie są fajne atrakcje w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz Dolny to z pewnością jedno z najsłynniejszych miast w Polsce, chętnie odwiedzanych szczególnie w okresie letnim. Zwiedzanie tego, położonego nad Wisłą, miasta warto zacząć w jego sercu, czyli na Rynku Miejskim. Będzie to świetny punkt startu do poznania pozostałych atrakcji Kazimierza Dolnego. Sam rynek jest wybrukowany w całości i otoczony z trzech stron kamienicami oraz restauracjami, które tętnią życiem w letnie weekendy.

Charakterystycznym punktem samego rynku jest zabytkowa, XIX-wieczna studnia. Wszystkim miłośnikom architektury polecamy obejrzenie Kamienic Przybyłowskich, powstałych w 1615 roku i uznawanych za jedne z najpiękniejszych budowli renesansowych w kraju. Będąc w okolicach rynku nie możemy zapomnieć o przywitaniu się z posągiem Psa Werniksa, który był częstym towarzyszem artystów przesiadujących w pobliskiej kawiarni. 

Wybierając się na spacer po Kazimierzu musimy koniecznie skorzystać z możliwości obejrzenia jego pięknej panoramy. Będzie to możliwe po wejściu na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się wspaniały widok na tutejsze lasy, leniwie płynącą Wisłę i panoramę zabudowań miasta. To jednak dopiero początek atrakcji! Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Wartymi odwiedzenia miejscami są:

  • Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym zobaczymy najstarsze i zachowane w całości organy,
  • nadwiślańskie bulwary i położone przy nich kazimierskie spichlerze,
  • ruin zamku,
  • Mały Rynek i Synagogę - pozostałości po dzielnicy żydowskiej,
  • Żydowski Kirkut,
  • Klasztor Ojców Franciszkanów,
  • wąwozy lessowe w pobliżu Kazimierza Dolnego.

Jedną z największych atrakcji będzie rejs po Wiśle, który rozpoczniemy z nadwiślańskich bulwarów. Popłyniemy w górę rzeki i dotrzemy do Krowiej Wyspy, na której znajduje się faunistyczny rezerwat przyrody, po czym powrócimy do Kazimierza. Taka wycieczka zajmie nam około godziny. 

Co warto zwiedzić z przewodnikiem w Kazimierzu Dolnym?

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem to świetna alternatywa do poznawania miasta na własną rękę. Towarzystwo wykwalifikowanego przewodnika pozwoli poznać nam nie tylko historię samych zabytków, ale także ciekawostki, legendy i anegdoty dotyczące Kazimierza Dolnego. Obecność przewodnika docenimy z pewnością podczas zwiedzania Zamku w Kazimierzu czy chociażby pozostałości po dzielnicy żydowskiej. Jeśli jednak planujemy dłuższy pobyt w mieście, warto skorzystać z usług przewodników i rozszerzyć zwiedzanie o cały Kazimierz Dolny.

Co ciekawego można zobaczyć na zamku w Kazimierzu Dolnym?

Kiedy będziemy na Górze Trzech Krzyży, warto byśmy odwiedzili, położony po sąsiedzku, tutejszy zamek, którego powstanie datowane jest na XIV wiek. Obecnie znajdują się tutaj głównie jego ruiny, gdyż najbardziej ucierpiał w okresie Potopu Szwedzkiego, kiedy to został zdemolowany, a poprzez kolejne lata popadał w ruinę. Obecnie na terenie zamku możemy obejrzeć pozostałości murowanej wieży, którą uznaje się za najstarszą budowlę w Kazimierzu (zbudowano ją w drugiej połowie XIII wieku). W czasach swojej świetności pełniła również funkcję latarni rzecznej.

Samodzielne organizowanie wypoczynku daje nie tylko okazję poznawania nowych miejsc na własną rękę, ale może dostarczyć także sporo frajdy już na etapie przygotowań i planowania wyjazdu. Jeśli jednak wolimy zorganizowane wyjazdy, na których nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy programem zwiedzania, skorzystajmy z usług profesjonalnych biur turystycznych. Jednym z nich jest Biuro Turystyczne Fifi Travel, zajmujące się organizacją grupowych wycieczek.

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego w razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji.

+48 607 202 052
+48 603 599 714
[email protected]